Polepy áut a ich grafický dizajn zaznamenal v posledných rokoch veľmi rýchly rozvoj. Výsledkom je množstvo malých garážových firiem, ktoré sa začali polepom venovať pre ich ľahšiu manipulovateľnosť. Ich kvalita sa ale málokedy, ak vôbec, vyrovná profesionálom.
Kvalitný polep však, na rozdiel od vizitiek, firemných katalógov či letákov, vyžaduje okrem kvalitnej tlačiarne najmä skúsenosti a vedomosti aj z iných oblastí, ktoré zahŕňajú,
Dizajn
Materiál
Produkcia
Príprava
Zariadenie
Inštalácia
Post inštalácia

Pozrime sa bližšie na jednotlivé oblasti:

 

Dizajn

Pri dizajne napríklad vizitky si jednoducho vyberiete vzor, pridáte logo, konktaktné údaje a hotovo, máte vizitku…
Rovnako ako svet, však ani povrch auta nie je plochý. Grafik musí mať rozsiahle skúsenosti a používať správne nástroje (programy) nato, aby vytvoril dizajn, ktorý sadne na špecifické miesto a karosériu auta tak, aby výsledok nebol skreslený alebo rozkrájaný na kúsky.
Pri návrhu grafiky polepu sa musí brať do úvahy každý uhol, medzera, krivka auta. Ignorovanie čo i len jedného z týchto elementov môže viesť k skresleniu výsledného polepu, nečitateľnosti alebo nezrozumiteľnosti odkazu, ktorý chceme polepom povedať. Nehovoriac o negatívnom vplyve na imidž firmy.

 

Materiál

Na svete je mnoho výrobcov vinylových polepov, kvalitných aj menej kvalitných. K tým najlepším však už roky patria: 3M, Avery, Oracal a Arlon.

S polepom je to rovnako ako pri každom inom spotrebnom tovare, ak chcete zaručenú kvalitu a trvácnosť, uistite sa, či je polep vyrobený zo špičkového vinylu. Renomovaní výrobcovia uvádzajú zloženie všetkých druhov polepov na svojich stránkach.

Nezabúdajte, že aj keď sa uvádza, že na polep sa používa 3M vinyl, práve ten sa nemusí hodiť na váš projekt. 3M a ostatní výrobcovia ponúkajú široký výber rôznych druhov vinylov. Od tých najkvalitnejších a drahších cast vinylov po menej kvalitné a lacnejšie calendered vinyly. Viac o rozdieloch medzi nimi sa dočítate tu.

Extrémne dôležitá je aj kombinácia vinylu a laminácie. Mnoho firiem použije drahší 3M cast vinyl, ale na zníženie nákladov použije pri laminácii lacnejší calendered. Cast laminácia je asi 3 krát dahšia ako calendered. Hoci na prvý pohľad ani odborník nezbadá rozdiel medzi cast a calendered, po uplynutí niekoľkých mesiacov je rozdiel už dosť výrazný. Calendered je na prvý pohľad vyblednutý, na oblých miestach a v krivkách sa tvoria bubliny a odlepuje sa.

Výber materiálu zohráva kľúčovú úlohu pri výbere polepu, môžete mať úžasnú grafiku, najskúsenejšieho lepiča, ale so zlým materiálom nebudete dlho spokojný.

 

Produkcia

Máte už vytvorený skvelý dizajn aj vybratý kvalitný materiál. Teraz nastal čas na vytlačenie návrhu na na vinyl. Naneštastie veľkoformátová tlač nie je jednoduchá ako tlač na digitálnej tlačiarni v práci alebo doma. Na potlač trvácneho a ostrého motívu na vinyl je potrebné oveľa viac.

Každý druh vinylu má svoj špecifický tlačiarenský profil s kódom, ktorý tlačiarni presne povie, koľko farby treba použiť na daný vinyl tak, aby bol obraz ostrý a farba sa nezlievala, alebo príliš nevpíjala.
Mnoho tlačiarov sa s nastaveniami profilov nezapodieva a používa na všetky druhy jeden. To môže viesť k fádnym, alebo naopak k príliš saturovaným farbám výsledního polepu, ani jedno ani druhé nevyzerá dobre.

 

Príprava

Poďme k ďalšiemu kroku, ktorým je príprava auta k inštalácii polepu. Príprava auta na polep je časovo najnáročnejšou časťou celého procesu, pretože je nutné dôkladne prejsť každú piaď polepovej plochy, každú škáru a záhyb aby sa lepič uistil, že povrch je 100% čistý a bez vosku.
Auto treba deň vopred umyť aby bolo pred polepom celkom suché. Na dokonalé odstránenie zvyškov vosku sa použije špeciálny prípravok. Následne sa ešte raz pretrie povrch auta alkoholom, aby sme sa uistili že na karosérii neostali ani zvyšky tohto prípravku, ktoré by mohli negatívne ovplyvniť priľnavosť vinylu. Aj najmenšia čiastočka môže po čase spôsobyť vydutie vzduchovej bubliny, do ktorej sa môže dostať voda a prípadne spôsobyť aj odlepenie celého polepu.
Kedže ide o časovo najnáročnejšiu časť celého procesu, je aj nejmenej obľúbenou a často ju ten, kto polep lepí, aj prehliada.

 

Zariadenie

… teraz je otázka, kde prebehne samotná inštalácia. Bude to v interiéri, alebo v exteriéri. Ak v interiéri, bude to prostredie bez prachu a so správnou teplotou, ktorú vyžaduje výrobca vinylu?

Ak je polep inštalovaný v exteriéri, máte určite o problémy postarané, pretože je absolútne nemožné sa vyhnúť tomu, aby sa na karosérii neusádzal prach. Výsledok potom môžete vidieť okamžite, pretože aj tá najmenšia častica prachu sa pod polepom ukáže aj na povrchu a ak ich tam je tisíc, polep bude vyzerať, akoby ste si pod vinyl dali ešte jednu vrstvu piesku. Nehovoriac o tom, že väčšie čiastočky môžu môžu spôsobiť diery a ryhy, ktoré dovolia vode preniknúť pod polep a následneho ho aj celý odlepiť.
Ak sa polep robí vo vnútri, priestor musí byť dokonale čistý. Automatická konktrola prašnosti a stabilnej teploty by mala byť samozrejmosťou. Inštalácia pri vyššej teplote, ako odporúča výrobca, spôsobuje prílišné napínanie fólie a po čase aj jej odlepenie. Naopak inštalácia pri nižšej teplote, ako je odporúčaná, spôsobuje jej zmrštenie, čo spôsobí jej odlepenie, keď je vystavená vyššej teplote.

Dbajte teda na priestor, v ktorom sa polep realizuje, aby vaše peniaze na kvalitný materiál neboli vyhodené zbytočne.

 

Inštalácia

Ak ste si dali záležať na všetkých predchádzajúcich faktoroch, všetky môžu vyjsť na zmar, ak polep realizuje neskúsený alebo nemotivovaný lepič.
Lepenie polepu vyzerá v rukách skúseného ako ľahká vec, nakoniec, veď je to len veľká nálepka…to je ale omyl. Naučiť sa robiť správne polep vyžaduje hodiny a hodiny tréningu a mnoho premárneného materiálu.
Rôzne druhy vinylov sa správanjú ináč, preto lepič musí techniku inštalácie prispôsobovať podľa druhu fólie, ktorú práve inštaluje. Mnoho lepičov používa vlastnú techniku a vyvinuli vlastné nástroje, niektoré si dali patentovať a prebrali ich od nich aj ostatní profesionáli v obore.
Hoci lepenie je náročné, orezávanie ešte náročnejšie, hlavne na presnosť, ktorá musí byť na desatinky milimetra, aby jednotlivé diely do sebe presne zapadali a neprekrývali v prechodoch. Dojem z polepu, ktorého diely do seba nezapadajú, je veľmi zlý a vidieť ho na prvý pohľad. Vyrobiť polep bez švíkov, ktorý vyzerá ako maľba, je to, čo odlišuje excelentného lepiča od dobrého.

 

Post inštalácia

Zdalo by sa, že nalepením polepu to končí, ale nie je to tak.
Post inštalácia je po príprave druhým najviac časovo náročným a teda aj najviac prehliadaným krokom.
Lepič musí všetky oblé a zahnuté plochy prejsť s tepelnou pištolou. Používa pri tom by mal digitálny termometer, aby sa uistil, že každá plocha dosiahla výrobcom stanovenú teplotu. Fólia bez potlače 45-50 stupňov Celzia a médium s potlačou 85-90 stupňov Celzia.
Robí sa to z toho dôvodu, že každý vinyl obsahuje PVC, ktorý mu dodáva pamäťové vlastnosti. Takže polep po zahriatí na určenú teplotu si zapamätá svoj tvar, v ktorom sa práve nachádza a zafixuje sa tak v danej pozícii. Fólia potom nemá tentednciu vracať sa do svojej pôvodnej podoby, v ktorej bola keď čakala v sklade zrolovaná, kým príde na ňu čas. 🙂
Posledným faktorom, podľa ktorého by ste si mali vybrať realizátora vášho projektu je pozáručný servis. Seriózny výrobcovia dávajú záruku na materiál 2 roky, aj keď ich životnosť je oveľa dlhšia. Pri kvalitných cast vinyloch 7 a viac rokov, pri calendered vinyloch 2-7 rokov.
Dúfame, že vám tento článok pomohol zorientovať sa trochu v tejto téme. Budeme radi, ak nám zanecháte odkaz, alebo pošlete mail.

Tím imagewrap.sk